Ważne produkty w diecie – TOP3 dla zdrowia

Ważne produkty w diecie

Ważne produkty w diecie – czy takie rzeczywiście istnieją? Porozmawiaj z dowolnym dietetykiem, a powie Ci, że rzadko można znaleźć kogoś, kto konsekwentnie dokonuje dobrych wyborów żywieniowych. Poprawa jakości spożywanych pokarmów może nie ma aż tak dużego wpływu na zmianę sylwetki jak łączna ilość zjedzonych makroskładników, ale warto patrzeć na to, co jemy. Chociażby ze względu na zdrowie – mamy je tylko jedno.

Mając to na uwadze, oto trzy produkty, które możesz natychmiast dodać do swojej diety. Poprawisz jej jakość i swoje samopoczucie, a przy okazji udoskonalisz sylwetkę.

Ważne produkty w diecie

Nasiona Chia lub Siemię Lniane – bardzo niedoceniane

Dawno temu nasiona Chia były podstawowym pożywieniem niektórych z najbardziej dominujących cywilizacji świata. Używali ich Aztekowie, Inkowie i Majowie. Były tak bardzo cenione, że funkcjonowały jako waluta.

Nasiona Chia różnią się od siemienia lnianego tylko i wyłącznie ilością rozpuszczalnego błonnika (6 gramów) i wyższą zawartość przeciwutleniaczy. Mają mniej więcej taką samą zawartość kwasów omega-3, więc warto spożywać oba.

Wspaniałą rzeczą w rozpuszczalnym błonniku jest to, że jest fermentowany w jelitach. Przekształca się on w krótko-łańcuchowe kwasy tłuszczowe, takie jak maślan sodu, który może poprawić zdrowie i skład ciała.

Chia, głównie ze względu na zawartość rozpuszczalnego błonnika, są uważane za wysoce hydrofilowe. Oznacza to, że nasiona mogą wchłonąć aż do 12 razy więcej wody niż ich waga i tworzyć lepki żel, znacznie zwiększając uczucie sytości i wytwarzając długotrwałą energię.Są także źródłem żelaza, wapnia, fosforu i manganu. Badania wykazały, że nasiona Chia mogą być korzystne dla diabetyków i mogą obniżać poziom cholesterolu. Dlatego właśnie są to ważne produkty w diecie.

Ważne produkty w diecie: Chia

Ciemne kakao – można sobie nim osłodzić życie!

Ziarna kakaowe to włókno o dużej zawartości błonnika, dostarczające niecałe pięć jego gramów w 2 łyżkach stołowych. Oprócz wysokiej zawartości błonnika, ziarna kakaowe zawierają dużo magnezu, a także trochę miedzi, żelaza i manganu. Ale zawartość to zawartość przeciwutleniaczy sprawia, że są one świetnym wyborem.

Kakao jest bogate w silne przeciwutleniacze, takie jak katechiny, jak w herbacie i polifenole, jak w czerwonym winie. Pomagają one obniżyć poziom cholesterolu LDL, zmniejszyć ciśnienie krwi, poprawić funkcjonowanie naczyń i płytek krwi oraz zmniejszyć ryzyko chorób serca. Dlatego nasiona kakao to ważne produkty w diecie.

Prażone nasiona kakao są idealne do dodania do niektórych greckich jogurtów lub skyrów, smoothie lub domowych batonów proteinowych.

Sama w sobie gorzka czekolada 100% jest nieco gorzka, więc upewnij się, że dodajesz ją do czegoś słodkiego, aby stłumić tę goryczkę i wydobyć czekoladowy smak.

Jeśli martwisz się o swoje zdrowie, oblicz swoje BMI w naszym kalkulatorze!

Ważne produkty w diecie: Kakao

Tłuste ryby – kolejne ważne produkty w diecie

Tłuste ryby, czyli między innymi łosoś, makrela, śledź oraz węgorz, są najlepszym źródłem dwóch z trzech najważniejszych kwasów omega-3 (EPA i DHA). Są to bardzo ważne produkty w diecie.Te kwasy tłuszczowe są uważane za te “dobre”, w przeciwieństwie do tych “złych” tłuszczów nasyconych. Ten podział nie jest do końca prawdą, ale to temat na inną okazję. Omega-3 przynosić ogromne korzyści zdrowotne dla serca oraz mózgu. Wysokie dawki mogą nawet spowolnić odkładanie się płytek miażdżycowych.

Omega-3 wiążą się z niższym poziomem stanów zapalnych. Twój organizm nie jest w stanie wyprodukować kwasów tłuszczowych omega-3 – kwasu eikozapentaenowego (EPA), kwasu dokozaheksaenowego (DHA) i kwasu alfa-linolenowego (ALA) – dlatego ważne jest, aby dostarczać je z dietą. EPA i DHA znajdują się głównie w tłustych rybach. ALA możecie znaleźć między innymi w podpunkcie 1.

Jeśli liczysz kalorie, warto obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne w naszym kalkulatorze kalorii.

Ważne produkty w diecie: łosoś

3 ważne produkty w diecie – Podsumowanie

Pamiętajcie, niekoniecznie chodzi o ilość spożywanych kalorii, ale też ich jakość. Te trzy produkty mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie i skład ciała. Dodatek błonnika, zdrowych tłuszczów, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy w znacznym stopniu przyczyni się do poprawy Twojego zdrowia i samopoczucia.

Zobacz też:

Podobne posty